Ν. Μουδατσάκης: «Μονόδρομος ο συντονισμός και η συνεργασία μεταξύ των Νοσοκομείων του N. Λασιθίου»
Οι διαιτητές στον αγώνα του Απόλλωνα με τον ΑΟΑΝ
Υπάρχουν αδιάθετες ποσότητες ελαιολάδου – Στάση αναμονής κρατούν συνεταιρισμοί και παραγωγοί
Συλλυπητήριο μήνυμα για τον άδικο χαμό του Μανόλη Κριτσωτάκη
Ο Δικηγορικός Σύλλογος Λασιθίου στηρίζει το Παλλασιθιώτικο Συλλαλητήριο για την ΥΓΕΙΑ

Champions League: Νίκες για Σεβίλλη, Μπαρτσελόνα, Γιουβέντους, Ντόρτμουντ, Λειψία, Τσέλσι

Μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές των τελευταίων ετών στο Champions League πέτυχε η Σεβίλλη, η Μπαρτσελόνα έστω και δύσκολα έκανε το 3Χ3, ενώ Γιουβέντους και Ντόρτμουντ πέτυχαν σπουδαίες εκτός έδρας νίκες επί των Φερεντσβάρος και Μπριζ αντίστοιχα.

Η 3η αγωνιστική της διοργάνωσης ήταν άκρως παραγωγική, καθώς μπήκαν 62 γκολ, ένα λιγότερο από το ιστορικό ρεκόρ των 63 που κρατά από τη σεζόν 2000/2001!

Προερχόμενη από τρεις σερί ήττες στη LaLiga, η Σεβίλλη βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Κράσνονταρ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ για ένα ημίχρονο έπαιξε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του αρχηγού της Χεσούς Νάβας στις καθυστερήσεςις του πρώτου μέρους. Κι όμως, η ομάδα του Λοπετέγκι βρήκε το σθένος να φέρει τα πάνω κάτω με τον Εν Νεσίρι και να παίρνει την τεράστια νίκη με 3-2 επί των Ρώσων! Ο Μαροκινός μπήκε στο ματς στο 60΄ και μέσα στα επόμενα 13 λεπτά πέτυχε 2 γκολ και έφερε την ομάδα του σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση στους «16».

Τη δεύτερη σερί νίκη της και πρώτη εκτός έδρας, μετά το 3-1 της πρεμιέρας από την Λάτσιο, πέτυχε η Ντόρτμουντ επί της Μπριζ με 3-0. Με τα δύο γκολ του Χάαλαντ η Μπορούσια απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής του 6ου ομίλου, μετά το 1-1 της Λάτσιο στην Αγία Πετρούπολη με τη Ζενίτ.

Ένα ημίχρονο αρκούσε στην Τσέλσι να επιβεβαιώσει την ανοδική της πορεία και με το 3-0 επί της Ρεν στο Στάμφορντ Μπριτζ να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στους «16», καθώς με δύο νίκες και μία ισοπαλία στα… μισά του δρόμου κρατά την τύχη στα χέρια της. Η γαλλική ομάδα έμεινε στον ένα βαθμό μετά τη δεύτερη σερί ήττα που γνώρισε, μη ικανή ν΄ αντιδράσει από τη στιγμή που έμεινε και με παίκτη λιγότερο από το 40ό λεπτό (αποβλήθηκε ο Νταλμπέρ).

Η Γιουβέντους αντέδρασε μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Μπαρτσελόνα και με δύο γκολ από τους Μοράτα και Ντιμπάλα επικράτησε με 4-1 της Φερεντσβάρος στην Βουδαπέστη. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο πρώτο του ματς στο εφετινό Champions League (απουσίασε λόγω κορονοϊού από τους αγώνες με Ντιναμό Κιέβου και Μπαρτσελόνα) δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στον ίδιο όμιλο (7ο) η Μπαρτσελόνα έκανε το 3Χ3 με τη δύσκολη νίκη της επί της Ντιναμό Κιέβου με 2-1 και πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, ενώ θα παίξει την πρωτιά του γκρουπ στο ντέρμπι που θ΄ ακολουθήσει σε 2 αγωνιστικές με την Γιουβέντους στο «Καμπ Νόου».

Η φιναλίστ του προηγούμενου τελικού της διοργάνωσης, Παρί Σεν Ζερμέν, προηγήθηκε με τον Ντι Μαρία, ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι για το 2-0 και τελικά η Λειψία ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος αφού με ανατροπή πήρε τη νίκη με 2-1. Με 9  παίκτες τελείωσαν το ματς οι Παριζιάνοι (αποβλήθηκε στο 69΄ ο Γκουεγέ και στο 95΄ ο Κιμπεμπε).

Τη μεγαλύτερη έκπληξη στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League έκανε η Μπασακσεχίρ. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης επικράτησε στο στάδιο «Φατίχ Τερίμ» με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που προερχόταν από δύο σερί νίκες. Οι Τούρκοι από την πλευρά τους είχαν 0/2 στο ξεκίνημα και με το «παρθενικό» τους «τρίποντο» στη πρώτη συμμετοχή τους σε ομίλους της διοργάνωσης μπορούν να κάνουν όνειρα για τη συνέχεια.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League: