Οι καλύτεροι αθλητές του Δήμου Αγίου Νικολάου για το 2016 βραβεύτηκαν την Παρασκευή το απόγευμα στην καθιερωμένη πλέον “Γιορτή του Αθλητή”.
Πατήστε πάνω στη φωτογραφία για να δείτε και τις υπόλοιπες.
Οι βραβεύσεις
Αθλητές-τριες με Πανελλήνιες ή διεθνείς διακρίσεις το 2016
ΑΣ Αλμυρός (Ελληνορωμαϊκή πάλη- Άρση βαρών)
– Γεώργιος Κλώντζας 2ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 60κ. Εφήβων
– Μιχαήλ Μπρόκος 3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 80κ. Εφήβων και 6ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης στα 96κ
– Νικόλαος Παπαχατζάκης 4ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 60κ. Εφήβων
– Εμμανουήλ Τσίτκανος 5ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 70κ. Εφήβων
– Δημήτριος Τσίτκανος 6ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 70κ. Εφήβων
– Σταμάτιος Φωτάκης 3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 60κ. Παίδων και 5ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης
– Ιωάννης Πόθος 4ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 70κ. Παίδων
– Γιώργος Βρυγιωνάκης 2ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Beachwrestling 80κ.+ Παίδων
– Ιωάννης Σωπασής 5ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης Παμπαίδων στα 28-30κ.
– Παναγιώτης Δατσέρης 1ος στο πανελλήνιο Παιδικό τουρνουά στα 70κ.
– Εμμανουήλ Βάρδας 1ος στο πανελλήνιο Παιδικό τουρνουά στα 55κ.
– Εμμανουήλ Επιτροπάκης 2ος στο πανελλήνιο Παιδικό τουρνουά στα 40κ.
– Εμμανουήλ Λυράκης 2ος στο πανελλήνιο Παιδικό τουρνουά στα 37κ.
– Γεώργιος Κοκολάκης 1ος στο πανελλήνιο Παιδικό τουρνουά στα 33κ.
– Αλέξανδρος Καρδάμης 1ος στο πανελλήνιο Παιδικό τουρνουά στας 28κ.
Προπονητής: Δημήτριος Γρηγοράκης
Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Αγίου Νικολάου «ΙΟΑΝ»
Σκάφος «ΕΥΝΙΚΗ» 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα J24 (κυβερνήτης: Δημήτρης Αλτσιάδης, πλήρωμα: Γιάννης Ορφανός, Σωτήρης Κάρταλης, Άνθιμος Νικολαΐδης, Κωνσταντίνος Τσιγκαράς)
ΛΕ.Μ.Α.Ν
– Μανόλης Σκύβαλος 1ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία ΜΧ1
– Κωνσταντίνος Μπετίνης 1ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία ΜΧ2
– Νικόλας Φανουράκης 3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία ΜΧ1
– Μάκης Τερζάκης 3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΜΧ στην κατηγορία OPEN
Αθλητικός Ορειβατικός και Πολιτιστικός Σύλλογος «Τάλως»
– Μαρία Κουλουγουσίδου 5η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίσων στα TUL 2 Dan
– Εμμανουήλ Φαϊτάκης 6ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων στις Μάχες
Προπονητής: Δημήτριος Κουλουγουσίδης
Ναυτικός Όμιλος Αγίου Νικολάου
– Ευάγγελος Σκυφάκος 4ος στο χειμερινό πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων στα 400μ. ελεύθερο, 4ος στο χειμερινό πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων στα 1500μ. ελεύθερο και 5ος στο σχολικό πανελλήνιο πρωτάθλημα στα 1500μ. ελεύθερο
– Ζωή Κουνάλη 3η στα 200μ. πρόσθιο στο χειμερινό πρωτάθλημα Νεανίδων και 4η στα 50μ. πρόσθιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων
Προπονητής: Εμμανουήλ Τσαμπανάκης
ΑΟ Λατώ (σκάκι)
– Αικατερίνη Κοζύρη 1η στο σχολικό πανελλήνιο πρωτάθλημα Α’ δημοτικού και 6η στο πανελλήνιο Νεανικό πρωτάθλημα Κορασίδων
Προπονητής: Κωνσταντίνος Εμμανουηλίδης
Αθλητικό Σωματείο ΑμεΑ «Ο Λάττιος»
– Ανδρέας Νερατζούλης (κατηγορία Τ46) 1ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στα 100μ.
Προπονητής: Σπυρίδων Δαβράδος
– Μιχαήλ Λεμονής (κατηγορία F32) 3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στο δίσκο και 5ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κορίνα
Προπονητές: Σταύρος Στραγάλης και Δημήτριος Γρηγοράκης
Ορειβατικός Σύλλογος Αγίου Νικολάου Ε.Ο.Σ. Βιοκίνηση
– Μιχαήλ Βολυράκης 5ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην ταχύτητα και 4ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στη δυσκολία
– Πανδώρα Βαν Λίντουντ 3ης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην ταχύτητα και 5η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στη δυσκολία
ΑΣ Μινώταυρος (ΤΑΕ-ΚΒΟ-ΝΤΟ)
– Ελευθερία-Δέσποινα Γραφανάκη 1η στο πανελλήνιο Hellas Open στα Tull 4-3 Cup Νεανίδων και 3η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΤΑΕΚ WON-DO ITF Νεανίδων στα Tull 4-3 Cup
– Κωνσταντίνος Δαβράδος 3η θέση στο πανευρωπαϊκό Open Fighting Falcon στην κατηγορία -63 κιλά Εφήβων
– Άγγελος Δαβράδος 2η θέση στο πανευρωπαϊκό Open Fighting Falcon στην κατηγορία -40 κιλά Παμπαίδων
– Κυριάκος Σταμάτης 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwon-Do ITF στην κατηγορία -35 κιλά Παμπαίδων
– Ελευθέριος Κορνάρος 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία Tull 4-3 Cup Εφήβων
– Ευάγγελος Τσιαμπαλης 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwon-Do ITF στις εναέριες τεχνικές Εφήβων
– Ιωάννης Μπιλανάκης 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία Tull 4-3 Cup Παμπαίδων
– Εμμανουήλ Σπαρρης 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία -25 κιλά Παμπαίδων
– Γεώργιος Ισχυρόπουλος 4η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία Tull 4-3 Cup Παμπαίδων
– Αριστέα Παπαδούλη 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwon-Do ITF στην κατηγορία +57 κιλά Κορασίδων
– Γεώργιος Λουκάκης 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwon-Do ITF στην κατηγορία Tull 4-3 Cup Ανδρών
– Ευστάθιος Γραφανάκης 5η θέση στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Taekwon-DO ITF στην κατηγορία -90 κιλά Βετεράνων και 6η θέση στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Taekwon-Do ITF στην κατηγορία Tull 1 Dan Βετεράνων
Προπονητής: Ιωάννης Γεροντής
ΑΣ Μινώταυρος (Kick Boxing)
– Ελευθερία-Δέσποινα Γραφανάκη 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία -60 κιλά Kick Light, 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία -60 κιλά Light Contact, 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Kick Boxing στην κατηγορία -60 κιλά Light Contact Νεανίδων και 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Kick Boxing στην κατηγορία -60 κιλά Kick Light Νεανίδων
– Κωνσταντίνος Δαβράδος 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Kick Boxing στην κατηγορία -63 κιλά Light Contact Εφήβων
– Άγγελος Δαβράδος 6η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Kick Boxing στην κατηγορία -40 κιλά Kick Light Παμπαίδων
– Ελευθέριος Κορνάρος 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία -63 κιλά Light Contact Εφήβων
– Ιωάννης Μπιλανάκης 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία -35 κιλά Light Contact Παμπαίδων
– Εμμανουήλ Σπαρρης 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία -25 κιλά Kick Light Παμπαίδων
– Γεώργιος Ισχυρόπουλος 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Hellas Open στην κατηγορία -30 κιλά Light Contact Παμπαίδων
Προπονητής: Ιωάννης Γεροντής
ΑΟ Λασιθίου (στίβος)
– Μαρίνα Μανιαδάκη 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στα 3000μ. Γυναικών, 2η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα 3000μ. στηπλ Γυναικών και 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 5000μ. Γυναικών
– Αθηνά Μαλλιωτάκη 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων στα 3000μ. στηπλ και 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων στα 2000μ. στηπλ
– Χάρης Γαβριλάκης 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠΑ στα 600μ.
– Γεώργιος Φορτετζανός 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στα 300μ.
– Ναταλία Τσάκωνα 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΚΑ στα 300μ. εμπόδια
– Πανδώρα Βαν Λίντουντ 6η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΚΑ στα 2000μ.
Προπονητής: Ελευθέριος Ραφαϊλάκης
Αθλητές που δεν ανήκουν σε σύλλογο του Αγίου Νικολάου
– Νικόλαος Ξενικάκης (μήκος) 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων και 6η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών
– Ανδρέας Μαρκοκωνσταντίνος 1η θέση στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Taekwon-Do κατηγορία Self-Defense Ανδρών, 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwon-Do κατηγορία Special Techniques Ανδρών και 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα KickBoxing κατηγορία Light Contact -69 κιλά Ανδρών
– Αλέξανδρος Μασσάρος 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα KickBoxing κατηγορία Light Contact -78 κιλά Ανδρών, 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwon-Do στα Tull και 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwon-Do στις μονομαχίες
– Παναγιώτης Λαβδάκης 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην ορεινή ποδηλασία, 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου αντοχής και 2η θέση στο βαλκανικό πρωτάθλημα στην ορεινή ποδηλασία.
– Ελένη Φιορέτζη 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων στα 50μ. ελεύθερο και 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων στην 4×400μ. ελεύθερο
– Δημήτριος Λουκάκης 4η θέση στο πανελλήνιο χειμερινό πρωτάθλημα στα 4×200μ. ελεύθερο και 4η θεση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοικτής κατηγορίας στα 4×200μ. ελεύθερο
– Ιωάννης Τσαμπανάκης 4η θέση στο χειμερινό πανελλήνιο πρωτάθλημα στα 50μ. πρόσθιο Εφήβων και 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων στα 4×100μ. ελεύθερο
– Μαρία Κουλουγουσίδου (κατηγορία Κορασίδων αναρρίχησης) 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ταχύτητας, 4η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δυσκολίας και 1η θέση στο κύπελλο Ελλάδος στη δυσκολία
– Νεκτάριος Κουλουγουσίδης (κατηγορία Παίδων αναρρίχησης) 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ταχύτητας, 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δυσκολίας και 2η θέση στο κύπελλο Ελλάδος στη δυσκολία
– Νικόλαος Σκανδαλάκης (μπάσκετ) 5η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων με την ομάδα του Εργοτέλη
Ειδικές βραβεύσεις
– Ιωάννης Μπαντουβάκης (μπάσκετ) συμμετοχή στα εθνικά κλιμάκια
– Μάρα Κοντολαιμάκη (τένις) 2η θέση στο 3ο εθνικό πρωτάθλημα επιπέδου στο Ε2 μονό και 3η θέση στο 4ο εθνικό πρωτάθλημα επιπέδου Ε2 στο μονό
– Νικόλαος Σφυράκης (τένις) 2η θέση στα διπλά στο 3ο εθνικό πρωτάθλημα Ε2, 2η θέση στα διπλά στο 5ο εθνικό πρωτάθλημα Ε2 και 3η θέση στα διπλά στο 4ο εθνικό πρωτάθλημα Ε2
– ΑΟ Λατώ (σκάκι) για την άνοδο στην Α’ εθνική
– Τροχαία Αγίου Νικολάου, Λιμεναρχείο Αγίου Νικολάου, Ομάδας διάσωσης Κρήτης και Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών και Ναυαγοσωστών Αγίου Νικολάου, Περιφέρεια Κρήτης, αντιδημαρχία Αθλητισμού Δήμου Ηρακλείου για τη σημαντική τους συμβολή στη διοργάνωση όλων των αθλητικών εκδηλώσεων του 2016, ενώ δόθηκε και τιμητικός έπαινος στη Σχολή Fuente για την 3η θέση στο Πανελλήνιο κύπελλο
Τιμητικές βραβεύσεις
– Έλλη Σουμάκη (κολύμβηση) αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Αγίου Νικολάου, με προπονητή τον κ. Μανόλη Κακουλάκη. Από το πλούσιο βιογραφικό της σε ότι αφορά το κομμάτι του αθλητισμού, έχει λάβει μέρος σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα και έχει κατακτήσει 10 Πρώτες Πανελλήνιες νίκες στα Πρωταθλήματα κατηγοριών. 4 Χρυσά στα Πρωταθλήματα Γυναικών. Δεκάδες Δεύτερες και Τρίτες νίκες στα Πρωταθλήματα γυναικών. Ως μέλος της Εθνικής Ομάδας από το 1986 έχει συμμετάσχει σε διεθνής διοργανώσεις και έχει αναγορευτεί 4η και 5η Βαλκανιονίκης το 1989. Έχει στην κατοχή της δύο Πανελλήνια ρεκόρ στα 50 μ Ελεύθερο κορασίδων (1988) και στα 50μ Ελεύθερο Νεανίδων (1989). Αποφοίτησε από το ΤΕΦΑΑ Αθηνών για να συνεχίσει τις σπουδές της και το 2000 έλαβε Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Οργάνωση και Διοικιση Αθλητισμού και Αθλητικών μονάδων από το Πανεπιστήμιο του Λούισβιλ, Κεντάκι, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.
Εργάστηκε ως προπονήτρια κολύμβησης και συγχρονισμένης κολύμβησης σε σωματεία της Αθήνας και διετέλεσε Β΄ προπονήτρια συγχρονισμένης κολύμβησης στην Εθνική Ομάδα Συγχρονισμένης Κολύμβησης κατά τα έτη 1994 και 1995. Με την επιστροφή της στον Άγιο Νικόλαο ενεργοποίησε το τμήμα της Συγχρονισμένης Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Αγίου Νικολάου το οποίο και προπόνησε.