Όλα είναι έτοιμα για τη διεξαγωγή του τουρνουά 3on3 Αγίου Νικολάου στο γήπεδο μπάσκετ του ΕΟΤ, οι συμμετοχές του οποίου ξεπέρασαν κάθε προσδοκία με τον κόσμο από διάφορες περιοχές να δίνει μια… ζεστή αγκαλιά προτού καν ξεκινήσει. Το Σαββατοκύριακο 15 και 16 Ιουλίου αναμένεται κοσμοσυρροή καθώς 22 ομάδες δήλωσαν παρών με 79 αθλητές στο σύνολο να είναι έτοιμοι να απολαύσουν δύο ημέρες γεμάτες μπάσκετ.
Οι ομάδες χωρίστηκαν σε τέσσερις ομίλους, δύο των έξι ομάδων και άλλες δύο των πέντε, εκ των οποίων οι τέσσερις πρώτοι από κάθε όμιλο περνάνε στην φάση των «16». Ο χρόνος των αγώνων από 10 λεπτά μειώθηκε στα 8 λεπτά και τα παιχνίδια της πρώτης μέρας θα διαρκέσουν μέχρι τις 22:50 το βράδυ.
Το τελευταίο κομμάτι του παζλ της κανονικής περιόδου θα παιχτεί την επόμενη μέρα Κυριακή για να έχει και ενδιαφέρον σε ότι αφορά την πρόκριση και να μην φτάσουμε τα μεσάνυχτα το Σάββατο. Εν συνεχεία πάμε στα νοκ άουτ παιχνίδια όπου θα γίνουν με σύστημα χιαστί και θα συνεχίσουμε ανελλιπώς μέχρι και τον μεγάλο τελικό, ο οποίος υπολογίζεται να λάβει χώρα γύρω στις 21:40 με 21:45. Κάποιου ενδιάμεσα στους τελικούς θα πραγματοποιηθεί ο διαγωνισμός τρίποντων.
Το πρόγραμμα
Κανονική περίοδος
Α΄ όμιλος (Α΄ γήπεδο)
- 1η αγωνιστική (15/7)
18:10 Palazzo-Internazionale B.C
18:25 Sharp Stars-Υπερήφανοι Έλληνες
18:40 Ψοφίμια-Νεάπολη Freak
- 2η αγωνιστική (15/7)
19:25 Υπερήφανοι Έλληνες-Ψοφίμια
19:40 Νεάπολη Freak-Palazzo
19:55 Internazionale B.C-Sharp Stars
- 3η αγωνιστική (15/7)
20:40 Palazzo-Υπερήφανοι Έλληνες
20: 55 Ψοφίμια-Sharp Stars
21:10 Internazionale B.C-Νεάπολη Freak
- 4η αγωνιστική (15/7)
21:55 Ψοφίμια-Internazionale B.C
22:10 Sharp Stars-Palazzo
22:25 Υπερήφανοι Έλληνες-Νεάπολη Freak
- 5η αγωνιστική (16/7)
18:15 Internazionale B.C-Υπερήφανοι Έλληνες
18:30 Palazzo-Ψοφίμια
18:45 Νεάπολη Freak-Sharp Stars
Β΄ όμιλος (Α΄ γήπεδο)
- 1η αγωνιστική (15/7)
18:55 Nicolas State Warriors-Locos
19:10 ΑΕΝ-Coastguards
Ρεπό: Αμμούδι
- 2η αγωνιστική (15/7)
20:10 Nicolas State Warriors-Coastguards
20:25 Locos-Αμμούδι
Ρεπό: ΑΕΝ
- 3η αγωνιστική (15/7)
21:25 Coastguards-Locos
21:40 Αμμούδι-ΑΕΝ
Ρεπό: Nicolas State Warriors
- 4η αγωνιστική (15/7)
22:40 Αμμούδι-Nicolas State Warriors
22:55 ΑΕΝ-Locos
Ρεπό: Coastguards
- 5η αγωνιστική (16/7)
19:00 Nicolas State Warriors-ΑΕΝ
19:15 Coastguards-Αμμούδι
Ρεπό: Locos
Γ΄ όμιλος (Β΄ γήπεδο)
- 1η αγωνιστική (15/7)
18:10 Hobbit-Spanoulers
18:25 No name-San Nicolas Spurs
18:40 Easy 3-Airbollιάρηδες
- 2η αγωνιστική (15/7)
19:25 Spanoulers-No name
19:40 San Nicolas Spurs-Easy 3
19:55 Airbollιάρηδες-Hobbit
- 3η αγωνιστική (15/7)
20:40 Easy 3-Spanoulers
20:55 No name-Hobbit
21:10 Airbollιάρηδες-San Nicolas Spurs
- 4η αγωνιστική (15/7)
21:55No name-Airbollιάρηδες
22:10 Hobbit-Easy 3
22:25 Spanoulers-San Nicolas Spurs
- 5η αγωνιστική (16/7)
18:15 San Nicolas Spurs-Hobbit
18:30 Easy 3-No name
18:45 Airbollιάρηδες-Spanoulers
Δ΄ όμιλος (Β΄ γήπεδο)
- 1η αγωνιστική (15/7)
18:55 Youngbloods-Παλαίμαχοι Λιβυκού
19:10 Τσολιάδες-Αμπαλείκερς
Ρεπό: ΑΟΑΝ Καλαθοσφαίριση
- 2η αγωνιστική (15/7)
20:10 Παλαίμαχοι Λιβυκού-ΑΟΑΝ Καλαθοσφαίριση
20:25 Αμπαλείκερς-Youngbloods
Ρεπό: Τσολιάδες
- 3η αγωνιστική (15/7)
21:25 ΑΟΑΝ Καλαθοσφαίριση-Αμπαλείκερς
21:40 Youngbloods-Τσολιάδες
Ρεπό: Παλαίμαχοι Λιβυκού
- 4η αγωνιστική (15/7)
22:40Τσολιάδες-ΑΟΑΝ Καλαθοσφαίριση
22:55 Παλαίμαχοι Λιβυκού-Αμπαλείκερς
Ρεπό: Youngbloods
- 5η αγωνιστική (16/7)
19:00 ΑΟΑΝ Καλαθοσφαίριση-Youngbloods
19:15 Παλαίμαχοι Λιβυκού-Τσολιάδες
Ρεπό: Αμπαλείκερς
Φάση των «16»
Στην φάση των νοκ άουτ αγώνων θα περάσουν 16 ομάδες, οι οποίες θα συναντηθούν μεταξύ τους με το γνωστό σύστημα χιαστί των ομίλων.
Α΄ γήπεδο
- 19:30 2ος Α΄ ομίλου-3ος (Β΄ ομίλου) (Β)
- 19:45 2ος Β΄ ομ.-3ος Α΄ ομ. (Δ)
- 20:00 1ος Α΄ ομ.-4ος Β΄ ομ. (Α)
- 20:15 1ος Β΄ ομ.-4ος Α΄ ομ. (Γ)
Β΄ γήπεδο
- 19:30 2ος Δ΄ ομ.-3ος Γ΄ ομ. (Θ)
- 19:45 2ος Γ΄ ομ.-3ος Δ΄ ομ. (Ζ)
- 20:00 1ος Δ΄ ομ.-4ος Γ΄ ομ. (Η)
- 20:15 1ος Γ΄ ομ.-4ος Δ΄ ομ. (Ε)
Φάση των «8»
Α΄ γήπεδο
- 20:30 Νικητής (Α)-Νικητής(Ζ)
- 20:45 Νικητής(Β)-Νικητής(Ε)
Β΄ γήπεδο
- 20:30 Νικητής (Γ)-Νικητής(Θ)
- 20:45 Νικητής(Δ)-Νικητής(Η)
Ημιτελική φάση «4»
Α΄ γήπεδο
- 21:00 Νικητής Α-Ζ με νικητή Β-Ε
Β΄ γήπεδο
- 21:00 Νικητής Γ-Θ με Νικητή Δ-Η
Α΄ και Β΄ γήπεδο
- 21:15 Διαγωνισμός τρίποντων
- 21:30 Μικρός τελικός
- 21:45 Μεγάλος τελικός
Τα ρόστερ
Τα ρόστερ των ομάδων του τουρνουά 3on3 Αγίου Νικολάου στο γήπεδο μπάσκετ του ΕΟΤ:
ΑΕΝ: Εμμανουήλ Σχοινιωτάκης, Ελευθέριος Τσιχλής, Ηλίας Γαντζούδης, Γεώργιος Δατσέρης
Palazzo: Τιμόθεος Μπέρκοβιτς-Ιωαννίδης, Ιωάννης Μαυροειδής, Ιωσήφ Μακριδάκης, Μενέλαος Δερμιτζάκης (χρώμα φανέλας μπλε)
Coastguards: Μιχαήλ Ανωγειανάκης, Ευάγγελος Κρουσταλάκης, Δημήτριος Κρουσταλάκης, Γεώργιος Ψαράς
Τσολιάδες: Εμμανουήλ Φραγκιαδάκης, Νικόλαος Γιαπιτζάκης, Γεώργιος Σκάνδαλος
Αμμούδι: Δημήτριος Μαντέλλος, Κωνσταντίνος Μαρής, Ιωάννης Πάγκαλος, Ιωάννης Δήμας
Υπερήφανοι Έλληνες: Αθανάσιος-Κυριάκος Μπέρκοβιτς-Ιωαννίδης, Εμμανουήλ Μουσουράκης, Εμμανουήλ Νερατζούλης, Γεώργιος Αμπαδιωτάκης
San Nicolas Spurs: Ευάγγελος Κουτσάκης, Ελπιδοφόρος Ζερβάκης, Πέλλος Κακογιαννάκης
Spanoulers: Δημήτριος Ρόθος, Κριστιάν Κωνσταντινέσκου, Κωνσταντίνος Κωνσταντινέσκου, Ιωάννης Μουμτζής
Παλαίμαχοι Λιβυκού: Κωνσταντίνος Κοντοπόδης, Μιχαήλ Ρεμουντάκης, Ιωάννης Χαϊτας
Easy 3: Ιωάννης Σαμαριτάκης, Χριστόφορος Κριμίλης, Γεώργιος Αντωνογιαννάκης, Κωνσταντίνος Μπαρκάτσας
Αμπαλείκερς: Ευάγγελος Χριστοφίδης, Γεώργιος Λεμπίδης, Δημήτριος Θεοδωρόπουλος, Θεόδωρος Δελόγκος
Youngbloods: Νικόλαος Αμπαδιωτάκης, Νικόλαος Σκανδαλάκης, Εμμανουήλ Μαυροειδής, Γεώργιος Αποστολάκης
Nicolas State Warriors: Δημήτριος Αγαπητός, Δημήτριος Βαρδάκης, Νικόλαος Πουρδαλάς, Εμμανουήλ Ζερβός
Ψοφίμια: Αγησίλαος Ζερβός, Εμμανουήλ Μήλας, Αντώνιος Ρωσσίδης
Internazionale B.C.: Εμμανουήλ Μαρκάκης (μάκης), Χριστίνα Bigica, Αντώνιος Μαρκάκης, Ιωάννης Σταυρακάκης.
Locos: Όριους Γκρέμπι, Ευθύμης Κτενάκης, Γεώργιος Κουτσάκης, Ιωάννης Λιανάκης
ΑΟΑΝ Καλαθοσφαίριση: Δημήτριος Τσώτσος, Εμμανουήλ Σταυρακάκης, Συμεών Κουναλάκης, Μιχαήλ Κουτσάκης
Νεάπολη Freak: Μιχαήλ Θεοδωρλής, Στέφανος Κτενάκης, Εμμανουήλ Τζώρτζης, Μιχαήλ Ρογδάκης (χρώμα φανέλας μαύρο)
No name: Γεράσιμος Λεκατσάς, Γεώργιος Κατσαπρακάκης, Κωνσταντίνος Στεφανουδάκης, Γεώργιος Παπαδάκης (χρώμα φανέλας μπλε)
Airbollιάρηδες: Νικόλαος Κατερινάκης, Μίχο Κρίστο, Μιχαήλ Μενεγάκης (χρώμα φανέλας άσπρο)
Hobbit: Πέτρος Γκαμπέλης, Νικόλαος Βάρδας, Ιωάννης Μαρνέλος (χρώμα φανέλας μαύρο)
Sharp Stars: Στέλιος Γκαμπέλης, Εμμανουήλ Λιανουδάκης, Μιχαήλ Κοζοκάρου, Εμμανουήλ Τσαμάνδουρας (χρώμα φανέλα άσπρο)