Εξαιρετική παρουσία, με καλές εμφανίσεις των αθλητών-τριών τους είχαν τα σωματεία στίβου του Λασιθίου τα οποία συμμετείχαν στους αγώνες στίβου «Καζαντζάκεια 2024», οι οποίοι διεξήχθησαν στο Παγκρήτιο Στάδιο και στο Στάδιο Ελευθερίας, από τον Α.Π.Σ. Πήγασος.
Μια διοργάνωση η οποία έχει συμπεριληφθεί στο καλεντάρι της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου (World Athletics) και έγινε με την υποστήριξη της Περιφέρεια Κρήτης, του Δήμου Ηρακλείου, της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης, της Ανάπτυξη Αθλητισμού Ηρακλείου ΑΕ ΟΤΑ, του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ηρακλείου και του Συνδέσμου Κριτών Νομού Ηρακλείου και τις συμμετοχές να ξεπερνούν τις 430 από αθλητές και αθλήτριες όλης της Ελλάδας και το Εξωτερικό.
Την πολυπληθέστερη αποστολή από πλευράς Λασιθίου, είχε ο Γυμναστική Σύλλογος Αγίου Νικολάου, η οποία στέφθηκε με επιτυχία, καθώς οι περισσότεροι αθλητές-τριες κατάφεραν να κινηθούν κοντά στις ατομικές τους επιδόσεις, έχοντας καλές εμφανίσεις, που τους έφεραν να πρωταγωνιστούν στα αγωνίσματα των κατηγοριών τους, που τους έφεραν στις πρώτες θέσεις και τις τριάδες του βάθρου.
Αξιόλογες εμφανίσεις είχαν και οι συμμετέχοντας των υπολοίπων σωματείων του νομού μας, με διακρίσεις και για τον Σητειακό ΑΟ, τον ΓΣ «Βιτσέντζος Κορνάρος» και τον Λιβυκό Ιεράπετρα, ενώ μια παρουσία είχε και ο ΓΑΣ Ιεράπετρας.
ΓΣ Αγίου Νικολάου
Στυλιανή Σφυράκη 1500μ. (Γ) 5.09.30 1η,
Μανούσος Μάριος Σγουρός Στέφας 100μ. (Α) 11.16 2ος,
Εμμανουέλα Λαυρεντάκη 2000μ. Φ.Ε. (Κ16) 7.48.68 2η,
Νικολέτα Αλέξη 60μ. (Κ14) 8.63 2η,
Πηνελόπη Τσαμάνδουρα 800μ. (Κ14) 2.42.27 2η,
Ευαγγελία Πρινιωτάκη 300μ. εμπόδια (Κ16) 56.89 2η,
Άννα Κεντριανάκη 1500μ. (Γ) 5.17.75 2η,
Κωνσταντίνα Σιγανού 1500μ. (Γ) 7.03.51 3η,
Βασίλης Ντάφος 200μ. (Α) 23.13 4ος, 100μ. (Α) 11.74 9ος,
Νικόλαος Βιολέτης τριπλούν (Α) 12.70μ. 1ος, μήκος (Α) 6.10μ. 3ος,
Ιωάννης Κακολύρης 100μ. (Α) 11.41 4ος,
Τριαντάφυλλος Κούτρας ακόντιο (Κ18) 33.24 5ος,
Ευθύμιος Πάγκαλος 400μ. (Α) 52.79 5ος,
Μαρία Κουτάντου 80μ. (Κ16) 11.18 5η,
Μαρία Μαρκάκη 80μ. (Γ) 11.35 7η, τετραπλούν (Κ16) 12.29 6η,
Μαριλένα Τότση 800μ. (Κ14) 2.55.33 6η,
Ιωάννης Αμαριωτάκης 80μ. (Κ16) 10.44 11ος, Άλμα εις μήκος (Α) 5.32μ. 8ος,
Νικόλαος Δραμητινός 800μ. (Κ14) 2.53.71 9ος,
Αθανάσιος Αμαριωτάκης μήκος (Α) 4.71 11ος,
Αικατερίνη Τσαμάνδουρα 300μ. (Κ16) 53.83μ. 11η,
Ανδρέας Γραμματικάκης 200μ. (Α) 26.75,
Άννα Μαρία Πυτικάκη 200μ. (Γ) 29.79 11η,
Άννα Χαλκιαδάκη 60μ. (Κ14) 9.40 18η,
Γεώργιος Κακολύρης 100μ. (Α) 12.60 17ος,
Δήμητρα Σπανάκη (Κ16) 59.35 12η,
Ελευθέριος Κατσιαβριάς 60μ. (Κ14) 9.53 9ος,
Εμμανουήλ Ορφανός 800μ. (Κ14) 2.58.74 11ος,
Ηλέκτρα Κεντριανάκη 800μ. (Κ14) 3.07.55 19η,
Ιωάννα Γκαλατρι Τότση Τετραπλούν (Κ16) 11.84 9η,
Κωνσταντίνος Κατσιαβριάς 80μ. (Κ16) 10.43 10ος,
Μαρία Ευαγγελία Καββάλου 60μ. (Κ14) 9.69 29η,
Νεφέλη Κεντριανάκη 800μ. (Κ14) 3.03.92 14η,
Παρασκευή Βισκαδούρου 800μ. (Κ14) 3.07.10 18η,
Φωτεινή Ζαχαριά 800μ. (Κ14) 3.05.29 16η.
Σητειακός ΑΟ
Διονύσιος Μπέκιο 400μ. (Α) 1.05.78 16ος,
Ισιδώρα Γωνιωτάκη 100μ. (Γ) 15.01 24η , 200μ. (Γ) 31.87 16η
Ιωάννα Πουλάκη (Κ14) 800μ. 2.59.62 9η ,
Καλλιόπη Φραγκιαδάκη 800μ. (Κ14) 2.43.48 3η ,
Μικαέλα Σταματάκη 800μ. (Κ14) 2.59.58 8η.
Όλσι Μπεχάι 200μ. (Α) 25.74 12ος, 400μ. (Α) 1.01.20 14ος,
Πέτρος Κουρουπάκης 200μ. (Α) 25.06 9ος, 400μ. (Α) 54.18 6ος ,
Στεφανία Προεστάκη 200μ. (Γ) 32.82 17η,
Χριστίνα Κουπατσιάρη (Κ14) 800μ. 2.57.50 7η.
ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος
Αγγελική Παυλοπούλου 2000μ. Φ.Ε. (Κ16) 8.44.83 3η,
Άρμπι Μπέκιο 400μ. εμπόδια (Α) 1.02.44 3ος.
Λιβυκός Ιεράπετρας
Μανόλης Μιχαλοδημητράκης ακόντιο (Κ18) 46.63μ. 2ος,
Καδιανή Δασκαλάκη ακόντιο (Κ18) 34.14μ. 2η.
ΓΑΣ Ιεράπετρας
Ασπασία Ταρτάλα 60μ. (Κ14) 9.60μ. 27η.