Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας στην Κριτσά για το έθιμο των Βαΐων
Μυλοπόταμος: Σοκάρει ο 41χρονος για τη δολοφονική επίθεση που δέχθηκε
Επεισοδιακή νύχτα: ΤΑΕ Ρεθύμνου εναντίον ζωοκλεφτών
Αεροδρόμιο Ηρακλείου: Αναγκαστική προσγείωση αεροσκάφους λόγω μεθυσμένων επιβατών
Κρήτη: Βρήκαν οι αστυνομικοί αυτούς που «χτυπούσαν» αυτοκίνητα στο Αγιοφάραγγο
Συνεχίζονται οι σεισμικές δονήσεις ανοιχτά της Κρήτης
Φορείς στήριξης του Παλλασιθιώτικου Συλλαλητηρίου για τη δημόσια Υγεία

Με σούπερ Λεβαντόφσκι πήρε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς η Μπάγερν

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι είχε μεγάλα κέφια και κάπως έτσι η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 1-3 της Ντόρτμουντ, κατακτώντας το Σούπερ Καπ Γερμανίας.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Μπάγερν να πιέζει ψηλά όμως και δημιουργεί πολλά προβλήματα στους αντιπάλους της όταν έκλεβε μπάλες σε επικίνδυνα σημεία και έκανε ευκαιρίες. Η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν ήταν με τον Μίλερ στο 14΄ να σουτάρει αλλά να μην βρίσκει στόχο, έπειτα από γύρισμα του Γκνάμπρι. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Κομάν να απειλήσει, αλλά ούτε εκείνος βρήκε εστία.

Οι Βεστφαλοί είχαν τις στιγμές τους με τον Ρόις στο 20′ και τον Μουκόκο στο 30′ όμως και οι δύο είχαν την ίδια κατάληξη αφού ο Μάνουελ Νόιερ έδειξε τα αντανακλαστικά του. Πέντε λεπτά αργότερα ακυρώθηκε σωστά γκολ της Ντόρτμουντ ως οφσάιντ, για να απαντήσει με ένα τρομερό σουτ ο Κομάν στο 38′ αλλά με τη μπάλα να περνά άουτ. Στο 40′ ο Χάαλαντ λίγο έλλειψε να σκοράρει, με τον Νόιερ να είναι ξανά εκεί. Και αφού ο Νορβηγός δεν τα κατάφερε, ήρθε στο 41′ ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Γκνάμπρι, να κάνει το 0-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Μπάγερν άρχισε το β’ μέρος με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο. Δηλαδή με γκολ. Ο Ντέιβις σέντραρε από τα αριστερά, ο Λεβαντόφσκι έπιασε ένα τακουνάκι, με τον Κόμπελ όμως να αποκρούει, αλλά τη μπάλα να στρώνεται στον Μίλερ, που σε κενή εστία είχε εύκολο έργο για το 0-2.

Στο 53′ ο βοηθός ακύρωσε το δεύτερο γκολ της Ντόρμουντ, για να έρθει ο Μάρκο Ρόις στο 64′ με ένα τρομερό τέρμα να μειώσει σε 1-2 έπειτα από το στρώσιμο που του έκανε ο Μπέλινγκχαμ. Οι Βεστφαλοί αναθάρρησαν και άρχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης. Όμως στο 74′ ο Ακάντζι έκανε ένα παιδαριώδες λάθος δίνοντας την ευκαιρία στον Λεβαντόφσκι να βρεθεί σε θέση βολής και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ να γράψει το τελικό 1-3 και να δώσει τον τίτλο στην Μπάγερν.

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Πάσλακ (84′ Βολφ), Ακάντζι, Βίτσελ, Σουλτς, Μπέλιγχαμ (84′ Ρεϊνιέρ), Νταούντ, Ρέινα (78′ Πάσαλιτς), Ρόις, Μουκοκό (58′ Μάλεν), Χάαλαντ

Μπάγερν (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Στάνισιτς (87′ Σαρ), Ουπαμεκανό, Σίλε, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν, Μίλερ (73′ Τολισό), Γκνάμπρι (73′ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι (87′ Τσούπο-Μοτίνγκ)