Με τον Άγιο Νικόλαο Europlan να κάνει το ρεπό του συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο το παγκρήτιο πρωτάθλημα μπάσκετ αντρών.
Ο ΑΟΚΙ θα προσπαθήσει στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος να εξαντλήσει τις πιθανότητες διεκδίκησης της 4ης θέσης αρχίζοντας με τον Σαββατιάτικο αγώνα στο Ρέθυμνο. Στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» θα «παλέψει» με σθένος για να επαναλάβει το κατόρθωμα του Α΄ γύρου όπου πέτυχε μια σημαντική νίκη γοήτρου και βαθμολογίας απέναντι στους «Βασιλιάδες» αλλά αυτή τη φορά το έργο του είναι σίγουρα πιο δύσκολο.
Πρακτικά μοιάζει δύσκολο για το συγκρότημα της Ιεράπετρας να διεκδικήσει μια εκ των τεσσάρων θέσεων που οδηγούν στους ημιτελικούς, όμως μαθηματικά και βάση προγράμματος και των έντεκα αγώνων που απομένουν υπάρχει ακόμα περιθώριο. Μπορεί να είναι μικρό αλλά ο ΑΟΚΙ φέτος έχει βάθος ρόστερ, έχει ποιότητα και δυναμική, ειδικά κάτω από τα καλάθια. Το αρνητικό ρεκόρ 5 νικών και 6 ηττών με 16 βαθμούς έναντι του 7-4 του ΟΑ Χανίων με τους 18 βαθμούς θεωρείται σημαντική απόσταση αλλά όπως εξελίσσεται το πρωτάθλημα όπου άπαντες έχουν κάνει ήττες και εκτός προγράμματος ουδείς μπορεί να αποκλείσει τον ΑΟΚΙ ειδικά όταν έχει κερδίσει στο πρώτο γύρο το Ρέθυμνο Cretan Kings.
Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής ο πρωτοπόρος και αήττητος Εργοτέλης αντιμετωπίζει την νεανική ομάδα του Ηροδότου στην Αλικαρνασσό, ενώ σημαντικό ματς για την τετράδα είναι αυτό στον Κλαδισσό με τον ΟΑ Χανίων να υποδέχεται τον συμπολίτη του Κύδωνα.
Στους εφήβους Α΄ τον Κύδωνα στα Χανιά θα αντιμετωπίσει ο ΑΟΚ Ιεράπετρα και το ίδιο δρομολόγιο θα ακολουθήσει και ο Άγιος Νικόλαος Europlan στην Β΄ κατηγορία ώστε να βρει μπροστά του τα Χανιά.
Για τους παίδες Α΄ ο ΑΟΚΙ υποδέχεται τον ΑΟΚ Χανιά και στην Β΄ κατηγορία ο Άγιος Νικόλαος φιλοξενεί την Πεδιάδα ΑΟΧ στην έδρα του ενώ η δεύτερη ομάδα του ΑΟΚΙ κερδίζει στα χαρτιά τον ΣΑΟ.
Παρότι είχε προγραμματιστεί η πρεμιέρα του πρωταθλήματος παγκορασίδων τελικά δεν θα ξεκινήσει αυτό το Σαββατοκύριακο.
Ας δούμε συνοπτικά το πρόγραμμα των αγώνων του διημέρου:
ΑΝΔΡΩΝ
Πρόγραμμα 13ης αγωνιστικής (10/2)
Κλειστό Αλικαρνασσού 19:00 Ηρόδοτος-Εργοτέλης
Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» 18:30 Ρέθυμνο Cretan Kings-ΑΟΚ Ιεράπετρα
Κλειστό Κλαδισού 16:00 ΟΑ Χανίων-Κύδωνας
Κλειστό Χερσονήσου 18:00 Πεδιάδα ΑΟΧ-Ακαδημία BC
Κλειστό Κλαδισού 18:00 Χανιά BC-Κύδωνας
Ρεπό: Άγιος Νικόλαος Europlan
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Πρόγραμμα 6ης αγωνιστικής (11/2)
Κλειστό Ρεθύμνου 17:00 Αρκάδι-Εργοτέλης
Κλειστό Λίντο 14:00 Ανδρογέας-ΟΑ Χανίων
ΕΦΗΒΩΝ Α΄
Πρόγραμμα 15ης αγωνιστικής (11/2)
Κλειστό Αλικαρνασσού 20:00 Εργοτέλης-ΟΦΗ
Κλειστό Χανίων 14:00 Κύδωνας-ΑΟΚΙ
Κλειστό Αλικαρνασσού 16:00 Ανδρογέας-Ηρόδοτος
Κλειστό Ακρωτηρίου 13:00 ΑΟ Ακρωτηρίου-Ηράκλειο
Κλειστό Ρεθύμνου 19:00 Ρέθυμνο BC-Χανιά BC
ΕΦΗΒΩΝ Β΄
Πρόγραμμα 17ης αγωνιστικής (11/2)
Κλειστό Αλικαρνασσού 12:00 Ηράκλειο2-Άσκηση
Κλειστό Χανίων 16:00 Κύδωνας2-Ακαδημία BC
Κλειστό Κλαδισού 12:00 Χανιά BC-Άγιος Νικόλαος
Κλειστό Κλαδισού 16:00 ΟΑ Χανίων-Αναγέννηση
Κλειστό Αλικαρνασσού 14:00 Ηρόδοτος2-ΟΑΣΗ
Κλειστό Χερσονήσου 13:00 Πεδιάδα ΑΟΧ-ΑΟΜ Μεσσαρά
ΠΑΙΔΩΝ Α΄
Πρόγραμμα 14ης αγωνιστικής (10/2)
Κλειστό Λίντο 12:30 Εργοτέλης-Ηράκλειο
Κλειστό Αλικαρνασσού 17:00 Άσκηση-ΟΑ Χανίων
Κλειστό Λίντο 10:30 Ανδρογέας-ΟΦΗ
Κλειστό «Μάρκος Φωνιαδάκης» 14:00 ΑΟΚΙ-ΑΟΚ Χανιά
Κλειστό Κλαδισού 12:00 Κύδωνας-Ηρόδοτος
ΠΑΙΔΩΝ Β΄
Α΄ όμιλος, πρόγραμμα 14ης αγωνιστικής (10/2)
Κλειστό Ρεθύμνου 11:00 Ρέθυμνο1-ΟΦΗ2
Κλειστό Περιβόλια 17:00 Ακαδημία-Ακρωτήρι
Κλειστό Περιβόλια 15:00 Ρέθυμνο2-Τάνος Αποκωρόνου
Κλειστό Σούδας 14:00 ΟΦΣΧ-Χανιά
Β΄ όμιλος, πρόγραμμα 12ης αγωνιστικής (10/2)
Κλειστό Μελεσών 12:00 Αναγέννηση-Ανδρογέας2
Κλειστό ΒΑΚ 12:00 ΟΦΗ3-Ηράκλειο2
Κλειστό Μοιρών 16:00 ΑΟΜ Μεσσαρά-Ηρόδοτος2
Κλειστό Αγίου Νικολάου 14:30 Άγιος Νικόλαος-Πεδιάδα
Σητειακός-ΑΟΚΙ2 0-20 α.α.